Ця стаття про особистий простір людини. У ній йтиметься про те, як правильно дотримуватися кордонів особистого простору та факторів, які впливають на відстань між співрозмовниками під час спілкування. Особистий простір вивчає розділ науки під назвою “Проксеміка”.
Проксеміка — область соціальної психології і семіотики, що займається вивченням просторової та часової знакової системи спілкування
Проксеміка або особистий простір
Якщо ви читали літературу з читання мови тіла (невербальної комунікації), тоді ви, напевно, зустрічали подібне зображення:

На ньому схематично зображені чотири зони навколо людини:
- Інтимна
- Персональна
- Соціальна, та
- Публічна
Більшість подібних зображень адаптовано з книги Едварда Холла (Hall, 1966/1990). Саме Едвард Холл був одним із перших, хто вивчав та описав зони особистого простору людини. Відстань між комунікаторами, яка несе інформацію про характер спілкування між ними, він називав проксемікою. Так він виділяв чотири зони: інтимну (від 0 до 0.45м), персональну (0.45 до 1.20м), соціальну (від 1.20 до 3.00м) та публічну (3.00+м).
Кожна із зон відповідає типу взаємин із людьми. Так, доступ до інтимної зони мають близькі люди, а в персональну – наші знайомі. Соціальна зона відповідає спілкуванню із незнайомцями. Порушення меж особистого простору може призвести до двох наслідків. Якщо ви наближаєтеся надто близько до співрозмовника, ви можете вриватися в більш особисту зону, ніж вам дозволено. Дотримуючись надмірної дистанції, ви, навпаки, можете здатися відстороненим та незацікавленим у спілкуванні. Дотримання особистих кордонів – складна, але важлива справа.
Але ось що цікаво, межі кожної з чотирьох зон можуть відрізнятися не тільки від близькості взаємин, а й від культури. Тому Едвард Холл навіть запровадив таке розмежування, як “контактні” та “неконтактні” культури. Так він вважав представників Південної Європи та Південної Америки контактними, а представників Азії, Північної Америки та Європи неконтактними. Звісно, це надмірне спрощення. Подальші дослідження не підтвердили таку спрощену класифікацію.
Культурні відмінності в особистому просторі: нові дані
Десятки і навіть сотні досліджень вивчали особисті кордони, які віддають перевагу людям. Тим не менш, одним з найкращих досліджень по праву, я вважаю роботу Агніжки Сороковської та колег (Sorokowska et al, 2017). Вони вивчали відмінності у бажаному особистому просторі у 42 країнах. У їхньому дослідженні взяло участь понад 8 тис. осіб, і більшість із них були звичайні люди (не студенти, як у більшості психологічних досліджень сьогодні).
Вони питали людей, на якій відстані вони воліють спілкуватися з незнайомими, знайомими та близькими людьми. Ці групи людей представляли соціальну, персональну та інтимну зони відповідно.
Вони просили уявити учасників, що вони людина А на зображенні праворуч. Потім, учасники мали відзначити яку відстань може підійти кожен із трьох типів співрозмовників (близька людина, знайомий чи незнайомець), щоб вони почували себе комфортно. Перевагою такого підходу стала простота для учасників: процедура не вимагала зайвих зусиль і була абсолютно зрозумілою у всіх країнах.
Якими були результати?
Думаю, ні для кого не буде новиною, що люди почуваються комфортніше поблизу з близькими, ніж знайомими людьми. Останнім, своєю чергою, дозволено наближатися ближче, ніж незнайомим людям. Але це дослідження було проведено в багатьох країнах і вчені спробували з’ясувати, які фактори впливають на розмір особистого простору. Тому далі йтиметься про фактори, що впливають на міжкультурні відмінності для кожної з зон, що досліджувалась.
Інтимна зона
Два фактори пов’язані з дистанцією при спілкуванні з близькими людьми: вік та температура. Люди з віком віддають перевагу більшим дистанціям у спілкуванні. Температура впливала так само. У країнах, де середня температура вища, люди вважають за комфортне спілкуватися на більших дистанціях з близькими людьми.
Персональна зона
Два інших чинники – стать і вік – пов’язані з особистим простором спілкування зі знайомими людьми. З віком люди воліють спілкуватися на більшій відстані. Чоловіки ж віддають перевагу спілкуванню на меншій дистанції, ніж жінки.
Соціальна зона
Дослідникам вдалося також з’ясувати, що стать та середня температура в країні пов’язані з межами соціальної зони. Так у країнах із найвищою середньою температурою люди спілкуються ближче (на відміну від інтимної зони, де зі зростанням температури дистанція збільшується). Жінки, навпаки, воліють дотримуватися великої дистанції з незнайомцями.
Особистий простір у різних країнах
Яка з країн найконтактніша? Норвежці виявилися переможцями під час спілкування з близькими людьми. Так, межа їхньої інтимної зони склала 35.8см. Найменш контактною країною із усіх досліджуваних була Саудівська Аравія. Там при спілкуванні з близькими вони воліли триматися в середньому на відстані 97.5см. Майже втричі далі за норвежців!
Для персональної зони, найконтактнішою була Аргентина (59.1см), а Угорщина (108.9см), навпаки, була найменш контактною.
При спілкуванні з незнайомцями (соціальна зона), Аргентина, як і раніше, була найбільш контактною країною (76.5см). Що стосується країни, яка дотримувалася найбільшої дистанції при спілкуванні з незнайомцями, то нею стала Румунія (139.6см).
Нижче наведено дані для України та Казахстану.
Украина
Завдяки участі Оксани Сеник та Ольги Угрін у проекті, ми знаємо межі зон особистого простору в Україні. Так українці вважають за краще спілкуватися з близькими людьми на відстані 39.8см. Як виявилося, Україна – друга найбільш контактна країна після Норвегії під час спілкування з близькими. Зі знайомими, люди в Україні вважають воліють спілкуватися на відстані 64.8см, а з незнайомцями на відстані 85.5см. Так Україна посідає четверте місце серед найбільш контактних країн для персональної та соціальної зони. Більш контактними виявилися лише Аргентина, Перу та Болгарія.
Казахстан
У Казахстані люди виявилися менш контактними. Кордон інтимної зони у Казахстані становить 47.7см, персональної – 67.2см, а соціальної – 93.8см.
Висновок
Особистий простір – важливий аспект невербального спілкування. Порушення меж особистого простору може спричинити негативні результати. Крім погіршення якості самого спілкування, ви можете прогаяти шанс на переговорах або в особистому житті. Пам’ятайте, що комфортна відстань між співрозмовниками варіюється від багатьох факторів: рівень взаємовідносин, стать, вік, культура та країна походження вашого співрозмовника. Враховуючи все це, ви можете досягти більшого при спілкуванні!
Використана література:
- Hall, E. T. (1966). The hidden dimension (Vol. 609). Garden City, NY: Doubleday.
- Sorokowska, A., Sorokowski, P., Hilpert, P., Cantarero, K., Frackowiak, T., Ahmadi, K., … & Blumen, S. (2017). Preferred interpersonal distances: a global comparison. Journal of Cross-Cultural Psychology, 48(4), 577-592.