Що Пол Екман називає “базовою” емоцією? Чим емоції відрізняються від настроїв, почуттів та інших афективних станів? Відповіді на ці та інші питання ви можете знайти у статті, де я описую основні погляди Пола Екмана, сформульовані у його теорії базових емоцій.
Визначення
Погляд Пола Екмана на термін «базові емоції» включає дві характеристики: (1) емоції дискретні (можуть бути принципово відрізнені одна від одної за виразом обличчя, фізіологією та причинами, що їх викликають); (2) та, що емоції виникли під час адаптації, як філогенетичної, так і онтогенетичної (Ekman & Cordaro, 2011). Третя характеристика, що часто позначається фразою «базові емоції», полягає в тому, що інші не-базові емоції є сумішшю або поєднанням базових емоцій, але Екман (1992a, примітка на стор.170) відмовляється обговорювати цю третю характеристику і вказує, що сучасні дослідники, які вивчають базові емоції, не використовують цей термін таким чином.
Як відрізнити базову емоцію від інших емоційних явищ?
Перелік критеріїв, які властиві (майже) всім базовим емоціям, згідно з поглядом Пола Екмана:
- Характерні універсальні сигнали.
- Характерна фізіологія.
- Автоматична оцінка.
- Характерні універсалі у подіях, що передують емоції
- Присутність в інших приматів
- Можливість швидкого початку
- Може бути нетривалою
- Непрохана поява
- Характерні думки, спогади та образи
- Характерний суб’єктивний досвід
- Фільтрації інформації, допускаючи інформацію, що підтримує емоцію
- Об’єкт емоції не обмежений
- Емоцію можна втілити як конструктивно, так і деструктивно.
Цей перелік допомагає відрізняти емоції від інших емоційно насичених афективних явищ (настрою, емоційних характеристик, емоційних розладів тощо; Ekman, 1999). Понад те, якщо емоція відповідає критеріям зі списку, це не просто емоція, а й «базова» емоція. За визначенням, якщо емоція відповідає всім (або майже всім) критеріям – це базова емоція (Ekman & Cordaro, 2011).
Емоційні родини
Ще один важливий момент у його погляді це те, що «емоції – це не один афективний чи психологічний стан, а родина споріднених станів» (pp364, Ekman & Cordaro, 2011). Перелік перерахованих вище критеріїв поширюється на всю родину і дозволяє також розрізняти родини. Термін «тема» використовується для опису сукупності унікальних характеристик для родини, які поділяють всі члени цієї родини. Теми не лише загальна риса емоцій, а й основний елемент, продукт еволюції, властивий всім емоціям, його філогенетична частина. Варіації відносяться до відмінностей членів родини. Варіації відповідають за індивідуальні відмінності, результат соціального досвіду чи навчання (Ekman, 1992a, 1997; Ekman & Cordaro, 2011). Екман описав свій погляд на прикладі гніву, де варіації інтенсивності можуть бути між досадою та люттю (Ekman, 1997). У цьому прикладі, гнів – сім’я, яка характеризується набором загальних властивостей – темою, а досада і лють – варіації родини гніву.
Скільки існує базових емоцій?
Нижче наведено перелік базових емоцій (Ekman & Cordaro, 2011):
- amusement – веселощі
- anger – гнів
- contempt – презирство
- disgust – відраза
- ecstasy – екстаз
- embarrassment – зніяковілість
- envy – заздрість
- excitement – збудження
- familial compassion – сімейне співчуття
- fear – страх
- fiero (італійська, ймовірно гілка гордості) – емоція, коли ви впоралися із важким завданням
- guilt – провина
- happiness – радість
- hate – ненависть
- interest – інтерес
- jealousy – ревнощі
- love – любов
- naches (ідиш, ймовірно гілка гордості) – почуття, коли батьки чи вчителі споглядають досягнення своїх нащадків
- rejoicing – торжество
- relief – полегшення
- sadness – смуток
- schadenfreude (німецька) – емоція, що переживається, коли ви дізнаєтеся, що ваш ворог програв або постраждав
- sensory pleasure – сенсорне задоволення
- shame – сором
- surprise – подив
- wonder – дивина
Висновок
В своїй теорії Пол Екман приділяє багато уваги визначенню емоції і тому, як відрізнити емоцію від інших емоційних станів. Він наводить перелік з 13 критеріїв для визначення емоції, що одночасно і є критеріями “базової” емоції. Інакше кажучи, у його теорії будь-яка емоція є або базовою, або це не емоція взагалі. Також в теорії Базових Емоцій, емоція не є чимось індивідуальним, а є родиною споріднених станів, що має спільні характеристики (теми) та відмінності (варіації).
Інші теорії емоцій
Ви можете ознайомитися з ще одниэю теорією емоцій на моєму сайті. Представляю вашій увазі Біокультурну Модель Емоцій Мацумото та Хванг.
Використана література:
- Ekman, P. (1992a). An Argument for Basic Emotions. Cognition and Emotion, 6(3/4), 169-200.
- Ekman, P. (1992b). Are There Basic Emotions? Psychological Review, 99(3), 550-553.
- Ekman, P. (1994). All Emotions Are Basic. In Ekman, P. & Davidson, R. (Eds.), The Nature of Emotion: Fundamental Questions (pp. 15-19). New York: Oxford University Press.
- Ekman, P. (1997). Emotion families. In Rauch, I. & Carr, G. F. (Eds.), Semiotics Around the World: Synthesis In Diversity (pp. 191-193). Berlin: Mouton de Gruyter.
- Ekman, P. (1999). Basic Emotions In T. Dalgleish and T. Power (Eds.) The Handbook of Cognition and Emotion Pp. 45-60.
- Ekman, P., & Cordaro, D. (2011). What is meant by calling emotions basic. Emotion Review, 3(4), 364-370.