fbpx

Vladyslav Romashov

Чим емоція відрізняється від настрою?

Чим емоція відрізняється від настрою? Відповідь на це запитання дає Пол Екман, всесвітньо відомий експерт з емоцій та детекції брехні.
Paul Ekman Пол Экман

Емоції та настрої схожі, але вони не тотожні. Як їх відрізнити? Нижче наведено п’ять критеріїв Пола Екмана (Ekman, 1994), які дозволяють розрізнити емоції та настрої:

1. Тривалість переживання

Першим критерієм, що дозволяє відрізнити настрої від емоцій – період дії. Те, що вчені називають настроєм триває значно довше. Хоча між вченими немає згоди щодо тривалості емоцій, ті з них, хто розрізняє емоції та настрої, визнають, що останні тривають довше. Екман (Ekman, 1984) вважає, що емоції тривають лічені секунди чи максимум хвилини. Коли ми говоримо, що емоція триває години, ймовірно йдеться про емоційні епізоди, що повторюються. Настрій може тривати години, іноді дні. Якщо стан триває тижні чи місяці, то це вже не настрій, а швидше за все афективний розлад.

2. Заниження порога виникнення емоцій

Хоча тривалість найбільш очевидний критерій, він, проте, не єдиний. Настрій також знижує поріг для виникнення емоцій, які найчастіше трапляються з цим настроєм. Коли людина перебуває в роздратованому настрої, людина стає гнівною набагато швидше, ніж звичайно.

3. Продовження переживання емоцій

Під час настрою, властиву цьому настрою емоцію, набагато важче контролювати. Під час роздратування гнів буде не тільки інтенсивніший і менш контрольований, він також повільніше згасатиме.

4. Відсутність експресії

Ще одна особливість настрою, що відрізняє його від емоцій – відсутність унікального лицьового сигналу, в той час як більшість емоцій мають такий сигнал. Про роздратований настрій людини можна дізнатися, побачивши безліч виразів гніву, але це не буде виразом роздратованого настрою самого по собі.

5. Усвідомлення стимулу

Людям легше зрозуміти, що викликало емоцію, але важче зрозуміти, що викликало настрій.

  1. Ekman, P. (1984). Expression and the nature of emotion. Approaches to emotion, 3, 19-344.
  2. Ekman, P. (1994). Moods, emotions, and traits. P. Ekman & RJ Davidson, The Nature of Emotion: Fundamental Questions, 56-58.

Поділитися

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Будь в курсі останніх новин

Підпишись на щотижневу розсилку новин

Отримуй сповищення про нові статті